Ako spoznať kvalitný olej

Olivový olej obsahuje množstvo najrôznejších látok prospešných nášmu zdraviu. Určite vás neprekvapí, že čím je olej kvalitnejší, tým viac žiaducich látok obsahuje. A zabúdať nesmieme ani na jeho skvelú chuť.

 
Obal
Prvá vec, ktorá vás na prezeranie výrobku zaujme, je samozrejme obal. Je dobré vedieť, že olivový olej je citlivý na svetlo a je teda nutné skladovať ho v tmavo sfarbených nádobách. Extra panenský a panenský olivový olej je zohnať takmer výhradne v sklenených fľašiach.

Druh
Extra panenský – najkvalitnejší olivový olej, je lisovaný za studena, bez chemických úprav. Panenský – menej kvalitný variant, získava sa z plodov mechanickým vytlačením a lisovaním. Opäť bez chemických úprav. Rafinovaný – získava sa z plodov za pomoci kombinácie tepla a mechanického tlaku. Potom sa upravuje chemicky. Olivový (Olive oli alebo olio di oliva) – obvykle zmes panenského a rafinovaného oleja. Na fľašiach býva nápis “Made from refined olive oils”. Olej z výliskov (pomáci alebo sansa d’oliva) – vyrába sa z posledného lisovanie olivových šupiek a kôstok. Primárne je určený pre technické účely.

Etiketa
Na etikete by ste mali okrem druhu nájsť tiež kyslosť oleja. Týka sa to predovšetkým kvalitných panenských olejov, kde je stupeň kyslosti ukazovateľom kvality. Veľmi dobré oleje majú aciditu okolo 1% a tie najlepšie dokonca okolo 0.3%. Trvanlivosť olivového oleja by nemala prekročiť 18 mesiacov. Dlhšia doba je podozrivá a zvyčajne svedčí o chemickej úprave. Extrémne kvalitné olivové oleje majú trvanlivosť iba jeden rok.

Cena
Posledným ukazovateľom je rozhodne cena. Panenské oleje sa obvykle pohybujú okolo 5,50 € za pol litra a viac. Rafinované oleje naopak prezradí cena okolo 1,9 € za pol litra (a je celkom zbytočné platiť za ne viac).