Zdravotné prínosy

Olivový olej podľa nedávnej štúdie Oxfordskej univerzity obsahuje esenciálne mastné kyseliny podobné tým, ktoré nájdeme v ľudskom materskom mlieku. Je dôrazne odporúčaný starším osobám, pretože pomáha vstrebávať minerály a vitamíny. Stimuluje mineralizáciu kostí, a tým predchádza odvápnenie.

Výsledky skúmania ľudí žijúcich v južnom Grécku naznačujú, že konzumácia veľkého množstva olivového oleja a varenej zeleniny môže znižovať riziko vzniku reumatickej artritídy. Jedna polievková lyžica extra panenského olivového oleja poskytne osem percent odporúčanej dennej dávky prírodného antioxidantu vitamínu E.

Strava bohatá na olivový olej môže tiež pomôcť predchádzať alebo oddialiť výskyt cukrovky tým, že zabraňuje inzulínovej rezistencii a zaisťuje lepšiu kontrolu hladiny krvného cukru. Viacnenasýtené a mononenasýtené tuky môžu znížiť hladinu cholesterolu v krvi, a tak predchádzať ateroskleróze. Podľa novej štúdie vydanej magazínom The Journal of the American College of Cardiology v novembri 2005 zlúčeniny fenolu obsiahnuté v olivovom oleji môžu pomôcť vysvetliť zdravotné prínosy pre kardiovaskulárny systém, ktoré stredomorská diéta má. Fenoly sú zlúčeniny pochádzajúce z rastlín, ktoré sa nachádzajú vo väčšej koncentrácii v extra panenskom olivovom oleji a zrejme majú antioxidačné, protizápalové a protisrážlivé účinky. Vedci v tejto štúdii zistili u skúmaných objektov po konzumácii jedla bohatého na polyfenoly zlepšenie funkcie tenké výstelky ciev a vhodnejšie koncentrácia určitých zložiek krvného séra.

Hoci je potreba viac štúdií, ktoré by tieto výsledky potvrdili, môže ísť o vysvetlenie prínosov pre zdravie srdca spojených so stredomorskou diétou.

Zdroj: Journal of the American College of Cardiology 15. listopadu 2005